First We Take Berlin

First We Take Berlin

Date
4. September - 5. September
Website
www.firstwetakeberlin.de/

First We Take Berlin, Berlin Music Week's showcase festival, takes place for the second time and one thing's for sure: You're schedule is going to be packed! On the 4th and 5th September more than 100 international and national up-and-coming acts will wow you on over 15 stages in Friedrichshain and Kreuzberg!

Line up

Hey Elbow 3. September / 15:00
Sherpa 3. September / 16:00
The White Album 3. September / 17:00
Jaakko Eino Kalevi 3. September / 19:00
Alice Boman 3. September / 20:00
DJ Supermarkt 4. September
Lowly 4. September / 15:00
Aurora Aksnes 4. September / 16:00
Anna F. 4. September / 17:00
Melkeveien 4. September / 17:00
Sivu 4. September / 18:00
M-Band 4. September / 18:00
Florian Kupfer 4. September / 19:00
Dinner 4. September / 19:00
Norma Jean Martine 4. September / 19:00
Amatorski 4. September / 19:30
SOAK 4. September / 19:30
Lion Sphere 4. September / 19:30
TÜSN 4. September / 19:50
Sivu 4. September / 20:00
Crashcaptains 4. September / 20:00
Cleo T. 4. September / 20:00
DNKL 4. September / 20:00
Anna F. 4. September / 20:00
Gengahr 4. September / 20:20
Black Yaya 4. September / 20:30
Sandra Kolstad 4. September / 20:40
Phox 4. September / 20:50
Norma Jean Martine 4. September / 20:50
The Legendary Tigerman 4. September / 20:50
SOAK 4. September / 21:00
Wolfman 4. September / 21:00
Jack Haighton 4. September / 21:00
Gold Roger 4. September / 21:00
Alice Phoebe Lou 4. September / 21:00
Fickle Friends 4. September / 21:10
Cristobal and the Sea 4. September / 21:20
Tropics 4. September / 21:30
Catfish and the Bottlemen 4. September / 21:40
Seinabo Sey 4. September / 21:40
Jaakko Eino Kalevi 4. September / 21:50
As Animals 4. September / 22:00
Sound Boy Rock 4. September / 22:00
eRRdeKa 4. September / 22:00
Guy One & The Polyversal Souls 4. September / 22:00
Team Recorder 4. September / 22:00
Flyte 4. September / 22:10
Racing Glaciers 4. September / 22:20
Blaenavon 4. September / 22:40
Sway Clarke II 4. September / 22:40
Anna Aaron 4. September / 22:40
GWLT 4. September / 23:00
Roland Leesker 4. September / 23:00
Paramida 4. September / 23:00
Werkha 4. September / 23:10
Talisco 4. September / 23:10
Marathonmann 4. September / 23:20
Sinkane 4. September / 23:20
Puppetmastaz & Biko 4. September / 23:30
We Were Evergreen 4. September / 23:40
We Invented Paris 4. September / 23:40
M.A.N.D.Y. 4. September / 23:59
Zugezogen Maskulin 4. September / 23:59
3 Plusss & Sorgenkind 5. September
Du weißt schon wer 5. September
Julia Toaspern 5. September
Team Amateur 5. September
Norman Ebel 5. September
Emika 5. September / 00:10
MRJAH 5. September / 00:30
Oy 5. September / 00:30
Suff Daddy & Nash 5. September / 00:30
Wankelmut 5. September / 01:00
Locked Groove 5. September / 01:00
German Brigante 5. September / 02:00
MTDF 5. September / 02:00
Brett Johnson 5. September / 03:00
Tallmen.785 5. September / 03:00
Gretchen Soundsystem 5. September / 03:00
Nils Hoffmann 5. September / 04:00
Bryan Kessler 5. September / 05:00
Henrik José 5. September / 15:00
M-Band 5. September / 16:00
Adna 5. September / 17:00
Sandra Kolstad 5. September / 18:00
Adna 5. September / 19:00
First Hate 5. September / 19:00
Dinner 5. September / 19:00
Mas 5. September / 19:30
Aurora Aksnes 5. September / 19:30
Charlie Cunningham 5. September / 19:30
Beaty Heart 5. September / 20:00
Odd Hugo 5. September / 20:00
Jackson Dyer 5. September / 20:00
Sandra Kolstad 5. September / 20:00
Konvoy 5. September / 20:10
Schote 5. September / 20:10
Vancouver Sleep Clinic 5. September / 20:20
Suvi 5. September / 20:20
Ωracles 5. September / 20:20
Atlanter 5. September / 20:30
David Gaffney 5. September / 20:30
Taymir 5. September / 20:45
Lot 5. September / 20:50
Man Without Country 5. September / 20:50
Boeoes Kaelstigen 5. September / 21:00
Noah Kin 5. September / 21:00
Sarah Farina 5. September / 21:00
Parasite Single 5. September / 21:00
Aurora Aksnes 5. September / 21:00
The Barr Brothers 5. September / 21:10
Alice Boman 5. September / 21:10
Mikroboy 5. September / 21:20
Aloa Input 5. September / 21:30
Heisskalt 5. September / 21:30
Phoria 5. September / 21:30
Tweens 5. September / 21:30
Ballet School 5. September / 21:40
Phia 5. September / 21:45
Pimf 5. September / 22:00
A Design For Life 5. September / 22:00
Chopstick & Johnjon 5. September / 22:00
Charlotte OC 5. September / 22:00
Highasakite 5. September / 22:10
Elenka 5. September / 22:10
Star Slinger 5. September / 22:10
Kindness 5. September / 22:20
Arcane Roots 5. September / 22:30
GWLT 5. September / 22:30
HVOB 5. September / 22:40
Lary 5. September / 22:45
Waldo 5. September / 23:00
Tlale Makhene & Burnt Friedmann 5. September / 23:00
Joy Wellboy 5. September / 23:00
DJ Ipek 5. September / 23:00
Zoot Woman 5. September / 23:20
Eliza and the Bear 5. September / 23:30
Rüfüs 5. September / 23:40
Döll 5. September / 23:59
Waldo The Funk 5. September / 23:59
Lief Hall 5. September / 23:59
Meggy 5. September / 23:59
Mädness 5. September / 23:59
Tribes of Jizu 5. September / 23:59
Sonne Ra 5. September / 23:59
A Pony Named Olga 5. September / 23:59
Gebrüder Teichmann & Psychotek Tonic 6. September / 00:30
Sterio 6. September / 00:45
Moon Wheel 6. September / 01:00
Farhot 6. September / 01:40
DJ Raph & Carmel Zoum 6. September / 02:00
Ketev 6. September / 02:00
Kiki 6. September / 02:00
Dynasty 6. September / 02:45
Phoebe Kiddo 6. September / 03:00
IAMNOBODI 6. September / 03:45
Opium Hum 6. September / 04:00
Aérea Negrot 6. September / 04:00